Kategorie
Uncategorized

Krawat czy muszka?

Zacznijnmy od wyjaśnienia czym jest krawat.
Krawat, inaczej ozdobny zwis męski. Stanowi ozdobę męskiej jak i również damskiej garderoby. Jest to kawałek ozdobnego, wąskiego materiału, przewiązany przy kołnierzu koszuli.
Dzisiejszy krawat pochodzi od wielobarwnych chust bądź szarf ubieranych niegdyś w Chorwacji.
Kolorowe,jedwabne apaszki zakładane przez wojska chorwackie na tyle przykuły uwagę monarchy,iż zostały określone mianem Royal Cravattes.
Następnie krawat pojawił się na stałę w ubiorze króla.Niebawem ta moda pojawiła się w Anglii,a następnie trafiła do Europy.
Chusteczki również ubierane były przez rzymskie siły zbrojne.
Największą modyfikację krawaty przeszły w XX wieku.Pierwotnie powstawały krawaty przypominające te dzisiejsze,jednak były nie co krótsze.
Spowodowane to było faktem,iż dawniej ludzie nosili spodnie na wysokości nie pasa lecz talii.Od czasu kiedy spodnie zakładane sa na biodra,pospolita długość krawata to 14cm.
Wraz ze zmiana mody,szerokość krawata rownież ulega zmianie.
Po dzień dzisiejszy męski zwis ozdobny stanowi nierozerwalny element męskiej garderoby.Wykonane są z różnych materiałow np. jedwab,wełna.
Istnieje wiele sposobów wiązania krawatów.Najpopularniejsze to:węzeł prosty-charakterystyczna dla niego jest asymetria.
Wiązany raczej do węższych kołnierzyków.Węzeł windsor-wiązany do szerszych kołnierzyków,jest symetryczny oraz kent.

Muszka-kawałek cenkiego materiału,zawiązywany ozdobnie wokół szyii.Najczęściej zakładana przez mężczyzn.Początki muchy sięgają XIX wieku.Jest ona ewolucją krawata.
Mucha stała się istotną częścią męskiej garderoby.Od czasu wprowadzenia muchy na rynek,zmieniała ona swoj wygląd jak i rozmiar.Można wyróżnić dwa rodzaje:z prostym
brzegiem tak zwany „nietopetrz” oraz z ostrymi końcówkami zwana „motylkiem”.Po dzień dzisiejszy większą popularnością cieszy się ta druga.
Od lat 90 aż do dziś, biała muszka wraz z frakiem stanowi podstawowy formalny strój. Jest ona również elementem ubioru wielu muzyków.
Także kobiety zaczęły ozdabiać swą garderobę muchami.
W obecnych czasach muszka nie jest wyznacznikiem sztywnych zasad ubioru.Moda ewoluowała,a wraz z nią zmieniła się koncepcja noszenia much.
Wykorzystana została do codziennego ubioru.Ogromnym plusem jest to,że można ją zdobyć w różnych kolorach bez ograniczania się.

Krawat czy mucha?
Po ubiorze ostatecznego garnituru i koszuli nadszedł czas na wybór dodatków.Wbrew pozorom,nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać.Wiele panów ma z tym dylemat
zwłaszcza w sytuacji kiedy trzeba podjać decyzję co wybrać.Najlepiej odpowiedzieć na jaką okazję jest dany stroj.Jednak i to nie wystarczy.Trzeba również rozważyć wiele
innych kwestii.Przede wszystkim ważnymi czynnikami,które mogą nam pomóć w wyborze to miedzy innymi wiek, budowa ciała,ubiór a zwłaszcza to, w czym najlepiej się czujemy.
Najbezpieczniejszą opcją jest jednak krawat,który pasuje do każdego modelu garnituru.Z koleii mucha doda charakteru i niebanalnego wyglądu.W szczególności biała dobrze się
sprawdzi sie w zestawie z smokingiem lub frakiem.Wśród młodzieży ogromną popularnośią cieszą się kolorowe muszki z oryginalnymi wzorami.Jednak nie sprawdzą się one do
ubioru formalnego.
Muchę jak i krawat można zakładać na różne okoliczności.Coraz częściej panowie zakładają muszki np. na wesela.Jest to najlepsza opcja dla osób lubiących się wyrożniać,
a także podkreślić charakter danej stylizacji.
Krawat także jest często wybierany na taką właśnie okoliczność.Jednak trzeba przyglądnąć się na jego wzór oraz jaka powinna być długość.Prawidłowa długość po związaniu powinna
sięgać do klamry paska.
Do spotkań biznesowych często zakładany jest krawat,rzaziej mucha.Przy kompletowaniu stroju do pracy, czy na spotkanie najlepiej wybrać klasyczy krawat.
Są jednak wyjątki, gdzie w firmie jest dopuszczalny bardziej casualowy styl, wiec wtedy można postawić na muchę.Powinno się jednak pamietać,że muszka nie powinna być bardzo elegancka.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wełniana lub kolorowa z ciekawymi wzorami.
Są też miejsca gdzie zakłada się strój „black tie” co znaczy smoking.Obowiązuje on na wieczornych przyjęciach w operze czy filharmonii.Do smokingu zakłada się białą koszulę,spinki do mankietów
i przede wszystkim muchę.W stroju „black tie” konieczna jest czarna mucha. Także do fraka zakłada się formalną,białą koszulę i muszkę.W tym przypadku jest to strój „white tie”
gdzie uznawana jest wyłacznie biała mucha.

W przeciwieństwie do krawata, mucha jednak jest nie dla każdego. Krawat to zdecydowana klasyka i każdy mężczyzna ceniący sobie wygląd powinien mieć go w swojej garderobie.
Idealnie sprawdzi się na każdą okoliczność. Wielkim plusem jest fakt, że optycznie wyszczupli panów, którzy chcą ukryć trochę ciałka. Mucha uznawana jest za wygodniejszy i trafniejszy wybór.
Nie trzeba myśleć o długości jaka powinna być co jest ważne przy krawacie. Niestety dużym minusem jest kwestia, iż optycznie poszerza. Dlatego panowie chcący ukryć kilka kilogramów powinni z niej zrezygnować.